top of page
UKR.jpg

POMÁHÁME NA UKRAJINĚ

S naším partnerem All Hands and Hearts (AHAH) jsme reagovali na invazi Ruska do Ukrajiny v začátku roku 2022. Naše počáteční práce spočívala v podpoře přepravy rodin přes polskou hranici do bezpečných území. Naše druhá fáze práce se zaměřila na rozšiřování a zimní přípravu ukrajinských uprchlických útočišť v Polsku a na spolupráci s naším partnerem Save Ukraine při výstavbě přechodných přístřešků v rámci Ukrajiny pro vysídlené rodiny. Podrobnosti o dobrovolnictví v rámci tohoto programu najdete zde.

 

Válka na Ukrajině vytvořila největší uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. Podle UNHCR uprchlo ze Ukrajiny osm milionů uprchlíků, z toho přes jeden milion do Polska, což z něj činí zemí s největším počtem uprchlíků mezi sousedy.

 

Náš program působí v Polsku, pouhých 25 mil od ukrajinsko-polské hranice. Zimní přípravy útočišť zahrnovaly opravy, rozšíření a renovace a současně jsme pracovali s místní organizací na výstavbě přechodných přístřešků pro podporu pěti milionů vysídlených rodin v Ukrajině. Tyto přechodné přístřešky umožnili 60 rodinám najít bezpečné a teplé útočiště.

 

AHAH se podílel na druhém projektu v rámci země, který podporoval zimní přípravu HUBů a hromadných stanových útočišť používaných pro evakuace, spolu s poskytováním potravin, oblečení, léků, hygienických potřeb a ohřívaných stanových útočišť pro uprchlíky a jejich rodiny. Mnoho těchto rodin pochází z těžce postižených jižních a východních regionů země a nemá přístup k bezpečnému a teplému bydlení, zejména v zimě.

 

Uvědomujeme si naléhavé volání o pomoc v této krizi a chceme využít naše unikátní zkušenosti, schopnosti a zdroje a poskytnout tak potřebnou pomoc uprchlíkům na Ukrajině skutečně obratem.

bottom of page